Rumový adventní kalendář
Zatímco v obchodech začínají Vánoce s úderem prvního listopadu, mnoho z nás předvánoční shon úspěšně ignoruje až do Štědrého dne. Čestnou výjimkou předvánočního šílenství jsou adventní kalendáře – ty jsou naopak skvělým způsobem, jak si zkrátit čekání na Ježíška, a to i v případě, že svá dětská léta máte už dávno za sebou. Nebojte, nemusíte se každé prosincové ráno ládovat čokoládou. Stačí, když klasický čokoládový kalendář přenecháte dětem a raději ho vyměníte za rumový adventní degustační kalendář 2025 z dílny skupiny 1423, který už je ve světě rumu takovou předvánoční klasikou.
V adventním degustačním rumovém kalendáři najdete rumy převážně z celého světa. Najdete v něm hlavně limitované edice, vzorky z malých nebo méně známých palíren. A hlavně jde o chuťově zajímavé kousky. Výhodou kalendáře je, že ke vzorkům o velikosti 0,02l jsou kalendáři také 2 degustační sklenky.
Na jaké rumy se v kalendáři můžete těšit?
Pokud už jste měli s rumovým adventním kalendářem tu čest v minulých letech, nejspíš tušíte, že se můžete těšit na prvotřídní prémiové kousky. Každoročně se za okénky kalendáře objevují degustační vzorky těch nejlepších rumů z prakticky všech koutů světa. Ačkoliv vám nemusí sednout všechny, mezi rumy známých i nevšedních značek si jistě najdete takové, které vám zachutnají natolik, abyste svou sbírku doplnili o plnohodnotnou lahev.
Co se týká konkrétních značek, rumů a jejich ročníků, nic z toho vám bohužel neprozradím. Otevírání políček adventního kalendáře s sebou nese příjemné předvánoční očekávání, které by byla škoda předem pokazit. Hned prvního prosince po otevření prvního vzorku ale rozhodně nezapomeňte zamířit na oficiální stránku adventního kalendáře (bohužel v angličtině), kde na vás bude tak jako každý rok čekat spousta informací o konkrétním vzorku či možnost debatovat o vzorcích s ostatními majiteli adventního kalendáře.
Kromě webové stránky s informacemi o jednotlivých kouscích adventní kalendář doplňuje poznámkový bloček na vaše vlastní poznatky a postřehy. Nechybí samozřejmě ani degustační sklenička, stejně jako “tasting notes” zápisník po dvou kusech, abyste si mohli rum vychutnat s drahou polovičkou či třeba kolegou rumařem.
Jak vznikl degustační rumový kalendář?
Ačkoliv se může zdát, že je degustační rumový kalendář 24Days Of Rum na trhu novinkou, od jeho uvedení v roce 2015 uteklo už hodně vody. O tom, jak je nápad na adventní kalendář s rumem vlastně geniální, napovídá ohromný úspěch, se kterých se setkal. Zatímco v první várka, která byla vydána pouze v počtu 3000 kusů, se okamžitě vyprodala, v následujícím letech se náklad neustále navyšuje. Jen u nás je každoročně k dostání na 7000 kusů kalendáře, což s ohledem na konkurenci rozhodně není malé číslo!
Rumový adventní kalendář jako dárek?
Patříte spíše mezi milovníky whisky (whisky kalendář), ale máte ve svém okolí zarytého rumaře? Tak proč pro něj kalendář nepořídit jako takový předčasný vánoční dárek? Díky krásnému svátečnímu obalu, tento rok ve stylovém bronzovo-zeleném provedení, kalendářem bezpochyby uděláte radosti a ještě si ušetříte starosti s balením.
Kalendář můžete samozřejmě nadělit i pod stromeček, nezapomeňte ale obdarovanému připomenout, ať s degustací příliš neváhá. Přestože oficiální webová stránka s informacemi o rumech zůstává v provozu ještě nějakou dobu po vánočních svátcích, příští rok ji nahradí info o aktuálnějším adventním kalendáři.
Jak rumy byly v loňském kalendáři?
Ať už jste jen zvědaví, nebo se vám zkrátka přihodilo přesně to, před čím vás varuji v předchozích řádcích, nezoufejte. V hlubinách internetu jen tak něco nezmizí, a navíc se vždy můžete spolehnout na recenze těch, kteří si rumový kalendář 24 Days of Rum zkrátka nikdy nenechají ujít. Tak jako já.
A jaké kousky se tedy nacházely v minulém ročníku kalendáře? Jelikož s dvaceti čtyřmi vzorky bychom tu byli ještě hodně dlouho, namátkou můžu uvést například rum Plantation 20th Anniversary XO, Samai Gold Rum, Rum English Harbour, Carupano Reserva 6 Special Rum, Plantation Isle of Fiji, White Tiger Rare Blend, Savana Old Traditional nebo William Hinton 5y.
Co mi loni z rumového kalendáře nejvíce chutnalo?
A jaký kousek si našel cestu i na mou poličku s oblíbeným alkoholem? Příjemně mě překvapil především kambodžský rum Samai s pěkně vánočními tóny vanilky a rozinek, nemluvě o opravdu stylovém designu etikety (který zkrátka mnohem více vynikne na velké lahvi).
Svou medovou vůní a chutí si mě získal také rum English Harbor, ač se nejedná o nijak zvlášť vyzrálý kousek. Na nákup velké lahve mě nalákal také pětiletý agricole rum William Hinton původem z portugalské Madeiry či panamský Abuelo XII Two Oaks.
Jak si degustaci rumů z kalendáře užít?
Jelikož nám výrobci kalendáře usnadnili ochutnávání rumu přidáním degustačních skleniček, pro degustaci vlastně nic zvláštního nepotřebujete (pokud však máte svou oblíbenou degustační skleničku, sáhněte klidně po ní). Je však na místě dodat, že se skutečně jedná o malé vzorky – s objemem 20 mililitrů – a tak rozhodně nečekejte nějaké větší popíjení, zejména v případě, že budete na kalendář dva.
Kalendář neukládejte do chladu, aby se zachovala pokojová teplota rumu, ve které se zkrátka nejvíce rozvinou všechny akcenty vůně i chuti. A nakonec nezapomeňte zamířit na web kalendáře pro podrobné informace a všechny dojmy si poctivě zapsat do tasting notes zápisníku!
Kolik stojí rumový adventní degustační kalendář 2025?
Pokud plánujete rumový kalendář pořídit, je asi na místě říct, že za něj zaplatíte o něco více než za ten čokoládový. Momentálně je k dostání za částku kolem 1999 Kč, což plus mínus odpovídá loňským cenám. Přestože se to může zdát jako poměrně vysoká částka, uvnitř se ukrývá téměř půl litru kvalitního rumu z celého světa spolu s krásnými degustačními skleničkami. Když k tomu připočteme propracovaný design, dodatečný obsah na webových stránkách a kupu práce, která za sestavením kalendáře stojí, cena je podle mě rozhodně adekvátní.