Zobrazuji všech 16 výsledků

Jak se staří rum?

I úplný rumový laik nejspíš tak nějak tuší, že významný vliv na kvalitu i cenu rumu má především staření. Asi se shodneme na tom, že rumy zrající 30 let budou chuťově poznání komplexnější než rumy pětileté.

Jak to tedy funguje? V prvé řadě je důležité si uvědomit, že při staření nejde pouze o dobu, kterou destilát odpočívá v sudu. Právě sud a dřevo, ze kterého je vyroben, jsou alfou a omegou výsledné chuti. V průběhu staření totiž dochází mezi rumem a dřevem sudu k celé řadě chemických reakcí, v jejichž důsledku vzniká mnoho různých aromatických látek. Právě proto jsou stařené rumy obecně považovány za komplexnější - v průběhu staření došlo k rozvoji chutí, a při ochutnání tak můžeme rozpoznat například tóny medu, vanilky či třeba ovoce. 

Proces zrání lze samozřejmě ovlivňovat také typem zvolených sudů. Nejen, že každé dřevo může dát vzniknout lehce odlišným sloučeninám, a tedy i rozdílné chuti, ale výrobci rovněž používají v sudy v tzv. druhém plnění, tedy například po sherry, bourbonu či portském. Výsledkem je opět originální chuť, vůně i barva. Nemalý podíl má na výsledku také prostředí, ve kterém staření probíhalo - úplně jinak bude chutnat rum, který zrál v tropickém klimatu Karibiku, a ten, který dozrával v mírném klimatu Evropy.

Nejlepší 30 leté rumy podle redakce

Člověk nemusí být rumový expert, aby tušil, že 30 let není z hlediska staření rumu vůbec krátká doba. Třicetileté rumy tak zpravidla patří mezi skutečně kvalitní kousky. I v této “věkové kategoii” však panují značné rozdíly. Který třicetiletý rum je skutečně nejlepší?

Malteco 30y 1986

Že se jedná o prémiový kousek poznáte u třicetiletého panamského rumu Malteco z roku 1986 poznáte opravdu na první pohled. Krásné sběratelské balení v dřevěné dárkové krabičce a modro zlaté provedení lahve však rozhodně nejsou tím jediným, co může nabídnout. Rum, který tři dekády zrál ve vysoké nadmořské výšce Guatemaly v dubových sudech po bourbonu, zaujme sladkou vůní s tóny kakaa a vanilky. Pozadu nezůstává ani chuť, která nabízí vyváženou kombinaci vanilky, čokolády a hnědého cukru

Je rum Malteco 30y vhodný jako investice?

Ačkoliv rum rozhodně vybízí k ochutnání, možná by byla trochu škoda ho otevírat. Vzhledem k dlouhému staření, luxusní dárkové kazetě ze dřeva s kovovou raženou etiketou a především limitovanému (a navíc číslovanému) počtu kusů se jedná o skvělý rum k investici. 

Centenario Rum 30 Edition Limitada

Limitovanou edici třicetiletého rumu si nachystala také kostarická značka Centenario. Rum stařený metodou solera je k dostání v luxusní láhvi se zlatými detaily, díky které se bude opravdu skvostně vyjímat v každé sbírce. Výraznou jantarovou barvu, kterou rumu mimo jiné dodalo staření v dubových sudech po skotské whisky, doplňuje aroma dubového dřeva a ovoce. Dřevité tóny nechybí ani v chuti, zjemňují ji však lahodné tóny vanilky a karamelu

Je rum Malteco 30y vhodný jako investice?

Ačkoliv se nejedná o čistě třicetiletý rum, ale o blend rumů stařených osm až třicet let, vzhledem k limitovanému množství lahví, které je každoročně vydáno, se v příštích letech jistě ukáže být dobrou investicí. Nápovědou o jeho kvalitě může být už samotný fakt, že má na kontě hned několik zlatých medailí z mezinárodních rumových soutěží a je považován za jeden z nejlepších rumů.