Nejlepší rum
Rum patří bezpochyby mezi nejoblíbenější destiláty na světě. Jedním z důvodu neutuchající popularity je jeho univerzálnosti – záleží čistě na vás, zda si pochutnáte na skleničce samotného rumu, či se v letních horcích osvěžíte sladkým rumovým koktejlem. Ať už dáváte přednost míchaným drinkům či čistému rumu, v obou případech platí, že se vyplatí připlatit si za kvalitu.
Pokud chcete doplnit svou sbírku alkoholu doplnit skutečně kvalitním tradičním karibským destilátem, jste na správném místě. Připravili jsme si pro vás žebříček těch nejlepších rumů.
Nejlepší rumy z celého světa pro rok 2024
1. Plantation 20th Anniversary XO
První místo asi nebude žádným překvapením – rum Plantation 20th Anniversary XO patří v současné době mezi nejoblíbenější rumy. A není divu. Vskutku stylová láhev vytvořená na počest dvacátého výročí spolupráce vinařství Ferrand a Alexandra Gabriela nabídne blend těch nejkvalitnějších rumů z Barbadosu. Ty si nejprve poležely osm až patnáct let v tropickém klimatu Karibiku a následně po dobu dvou až pěti let dozrály v Evropě. Výsledkem je rum s plnou chutí kokosu, vanilky a tropického ovoce.
2. Bumbu XO 18yo
Pokud toužíte po skutečně stylovém rumu, který se bude dokonale vyjímat na vaší poličce s alkoholem, panamský rum Bumbu XO 18yo bude rozhodně trefou do černého. Designová láhev z černého skla doplněna korkovým špuntem však není tím jediným, co může tento kousek nabídnout. Na tomto osmnáctiletém blendu stařeném ve španělských sudech po sherry si pochutnají zejména milovníci rumů s karamelovými tóny. Ty doplňuje decentní aroma pomerančů, pražené kávy a dubové dřeva. Zkrátka legendární rum, který nesmíte minout!
3. A.H.Riise Non Plus Ultra Very Rare 25yo
V žebříčku těch nejlepších rumů nesmí samozřejmě chybět ani exkluzivní rum Non Plus Ultra Very Rare 25yo světoznámé značky A.H.Riise. Jak napovídá název odkazující na antické rčení, že nic lepšího jednoduše už nenajdete, jedná se o opravdu kvalitní rum, který si své místo mezi nejlepšími rumy jednoznačně zaslouží. V krásné lahvi z broušeného skla se ukrývá pětadvacet let zrající, tmavě mahagonový rum, který na první ochutnání zaujme komplexní chutí s tóny cedrového dřeva, vanilky, pomeranče, višní a karamelu. Pokud ho chcete ochutnat i vy, není čas váhat – ročně je vyrobeno pouze limitované množství 3000 kusů.
4. Zacapa Centenario 23
Pokud chcete dát šanci guatemalskému rumu, třiadvacetiletý prémiový rum Zacapa Centenario bude tou pravou volbou. Díky zrání ve vypálených i nevypálených sudech po bourbonu, oloroso sherry a sherry Pedro Ximenéz nabídne komplexní chuť i vůni s tóny meruněk, kokosu, vanilky a citrusů.
O tom, že tento rum rozhodně stojí za ochutnání, napovídá i samotný fakt, že si na konto připsal několik vítězství na International Rum Festival a následně se dočkal do uvedení do síně slávy této prestižní mezinárodní rumové soutěže. Třešniškou na dortu je stylový tubus, díky kterému se z rumu Zacapa Centenario může stát skvělý dárek.
5. Appleton Estate 12yo Rare Casks
Jamajka patří už řádku let mezi nejpopulárnější producenty kvalitního karibského rumu. Zářným příkladem může být právě kousek z nabídky značky Appleton Estate, dvanáctiletý rum Rare Casks. Jedná se o směs rumů, z nichž nejmladší zrál dvanáct let – obsahuje tak i mnohem starší rumy. Na první pohled upoutá zejména nadčasovou lahví, uvnitř které čeká výborný rum s robustní chutí. Těšit se můžete na tóny ovoce, dřeva či pomerančové kůry a mandlí.
6. Flor de Caña 12y
Další rum na našem žebříčku nás zavede do Nikaragui. Tento polosladký rum španělského typu dozrává v sudech z bílého amerického dubu, které mu dodávaji jeho typickou dřevitou vůni i chuť. Tu doplňují tóny sladkého karamelu, pikantního koření a nugátu. Prostě lahůdka, které je do koktejlu škoda – nejvíce si tento rum vyráběný podle starodávné receptury rodiny Pellasů vychutnáte samotný.
7. Dos Maderas 5+5
Barbadoský rum Dos Maderas 5+5 zaujme nejen stylovým designem lahve, ale také netradiční metodou zrání, který mu dodává jeho typickou chuť. Rum nejprve zraje po dobu pěti let v tropickém klimatu Karibiku a následně je převezen Španělska, kde si další tři roky poleží v dubových sudech po bourbonu. Na poslední dva roky zrání je přemístěn do dubových sudů po sherry z odrůdu Pedro Ximenéz, díky čemuž získává jeho typickou nasládlost. Výsledkem tohoto procesu je rum s tóny fíků a rozinek, který si oprávněné vysloužil dlouhou řadu ocenění na mezinárodních soutěžích.
8. Botran Solera 18yo
Výjimečný chuťový zážitek nabídne rovněž rum Botran Solera, který je blendem rumů s průměrnou délkou zrání osmnáct let. Po blendování si rum dalších dvanáct měsíců poležel v sudech po bourbonu a sherry. Tento kousek je skvělou volbou pro milovníky sušších rumů s dlouhým závěrem. Těšit se můžete na skutečně příjemnou kombinaci tónů kandovaného ovoce, koření, ořechů a pomerančové kůry. Díky staření v dubových sudech nechybí ani sofistikované aroma dubové dřeva.
9. Hampden Estate 8yo
Osmiletý rum Hampden Estate nabídne lehce vyšší obsah alkoholu (46%) a opravdu čisté složení bez dodatečného doslazování karamelem či dalšími přísadami. Tento rum z Jamajky je vyráběný za pomoci místní pramenité vody a přírodní (divoké) fermentace a následně je destilován kotlíkovou metodou. Po osm let zraje v tropickém klimatu Jamajky v dubových sudech po bourbonu. Tropické zrání se v chuti projevuje tóny banánu, hřebíčku, skořice a kandovaného ovoce. Jednoduše lahůdka!
10. Duppy Share
Nakloňte si temné duchy z karibských legend a ochutnejte tento výborný kousek, který je směsí tříletých pot-still rumů z jamajské Worth Park Distillery a pětiletých rumů z destilačních kolon světoznámé barbadoské destilerie Foursquare. Rum Duppy Share nabídne mnohem víc než pestrobarevný design, který vás naladí do té správné letní atmosféry – těšit se můžete na osvěžující chuť nezralých banánů, skořici a karamelu a dlouhý, máslový závěr s dřevitými tóny.
11. Dictador 20yo
Pokud patříte mezi znalé rumaře, Dictador pro vás určitě nebude žádnou novinkou. Za ochutnání stojí především dvacetiletý rum z dílny této destilerie, který se může pochlubit opravdu obrovskou sbírkou medailí z mezinárodních rumových soutěží. Je destilován ve dvou typech destilačních kotlů a následně na dvacet let uložen ke zrání v dubových sudech po bourbonu a Portském. Rum tak zaujme nejen sytě mahagonovou barvou, ale především harmonickými tóny medu, karamelu, vanilky a dubového dřeva. Bonusem je opravdu dlouhý, nasládlý závěr.
12. Cihuatán Obsidiana
Výborný rum však není záležitostí pouze Karibiku. V žebříčku nejlepších rumů proto nesmí chybět ani rum Cihuatán Obsidiana, který je vyráběn v jediné palírně v jihoamerickém Salvadoru. Obsidiana zaujme jak milovníky mayské mytologie, tak všechny, kteří nedají dopustit na ovocné rumy. Jedná se o blend celkem tří rumů, které byly stařeny jedenáct až čtrnáct let v panenských dubových sudech a sudech po americkém bourbonu. Jejich spojením vznikl chutný rum s tóny liči, ořechů, cukrové třtiny a skořice.
Jak vybrat kvalitní rum?
Asi se shodneme, že výběr opravdu dobrého rumu může být zapeklitou záležitostí. V prvé řadě by se mělo jednat o skutečně pravý rum, tedy takový, který je vyroben z cukrové třtiny. Dalším, neméně důležitým kritériem, je preferovaný typ – je už však čistě na vás, zda sáhnete po melasovém rumu, či raději agricole (rum ze šťávy z cukrové třtiny). Z hlediska chuti je poměrně zásadn také metoda zrání, tedy solera, reserva nebo single barrel.
Vybírat můžete samozřejmě také na základě země původu – zde je třeba mít na paměti, že i v rámci Karibiku, odkud pochází většina kvalitních rumů, se mohou jednotlivé rumy velice lišit. Obecně však platí, že anglicky mluvící oblasti produkují jemnější rumy než jejich anglicky mluvící sousedé.
A jak tomu tak u mnoha destilátů bývá, i u rumu je jedním z nejzásadnějších parametrů stáří, respektive doba zrání v sudech. Asi není třeba dodávat, že delší doba zrání znamená také o poznání vyšší cenu.
S délkou zrání (ale také metodou výroby) souvisí také barva rumu. Nejčastěji se setkáme se zlatými rumy, které nabídnou plnou chuť i aroma. Jejich mladšími protějšky jsou rumy bílé, které vzhledem ke krátkému zrání kolem šesti měsíců mají o něco méně výraznou chuť, a jsou tak vhodné zejména do koktejlů. Posledním typem jsou tmavé rumy, které svou barvu získávají opravdu dlouhým zráním v sudech. Po těch doporučujeme sáhnout v případě, že hledáte kvalitní rum k samostatnému popíjení.
Výběr rumu krok za krokem
Jak tedy vybrat rum, který vám bude skutečně chutnat?
- Rozhodněte se, zda hledáte rum pro popíjení samostatně, či do drinku,
- vyhněte se náhražkám rumu, které nejsou vyrobeny z cukrové třtiny,
- zvažte, jaký typ rumu hledáte, a podle toho zvolte zemi původu,
- najděte kompromis mezi stářím rumu a cenou,
- nezapomeňte na design lahve (to platí dvojnásob v případě, že se jedná o dárek),
- pročtěte si recenze, které vám napoví, zda rum stojí za ochutnání,
- vychutnejte si skleničku výborného rumu.
TIP: Pokud chcete rumem někoho obdarovat, sáhněte po dárkovém balení s krabicí či tubou.
Jak pít rum?
Od zvoleného rumu se odvíjí také způsob podávání, při kterém si ho nejvíce vychutnáte. Zatímco míchaný drink skvěle doplní zejména bílé rumy, zlaté rumy jsou popíjeny spíše samostatně či na kostce ledu. Tomu se vyhněte u tmavých (starých) rumů, jejichž chuť nejvíce vynikne při pokojové teplotě. Asi není třeba připomínat, že vyzrálých rumů je do koktejlů trochu škoda.