Finská vodka

Finlandia vodka je jednou z nejznámějších a nejžádanějších vodek na světě. První zmínky o výrobě pochází z roku 1970, kdy čistá finská vodka Finlandia vyrazila na trh a ihned si získala převážně velkou většinu skandinávské populace.

V roce 1971 se Finlandia proslavila ve Spojených státech. Stala se také nejvíce importovanou vodkou v Rusku a Polsku. V roce 2000 uvedla Finlandia nový design láhve a s logem půlnočního slunce značně ovládla světový trh.

Výrobce finské vodky Finlandia

Finlandii produkuje stejnojmenná destilerie, spadající pod státní společnost Altia, stejně jako Koskenkorva. Destilerie se nachází v městečku Rajamäki.

Půlnoční slunce

Půlnoční slunce je přírodní jev, trvající 73 dní, při kterém slunce nezapadne za obzor. V těchto polárních dnech dozrává finský, šestiřadý ječmen, získávajíc vysokou koncentraci škrobu a minimální množství olejů. Tyto dvě vlastnosti ječmene jsou důležité při výrobě vodky, kde škrob je přeměňován na cukry, které se následně mění na alkohol a olej způsobuje pachuť a znepříjemňuje klouzavost vodky, proto se čeká na to správné období a sklizeň musí proběhnout v pravý čas.

Doba ledová

Finlandia využívá k výrobě své vodky průzračně pramenitou vodu, kterou získává ze studny, hluboké asi 200 metrů. Jakékoliv zasahování do úprav této vody nepřipadá v úvahu, neboť je sama filtrována ledovcem, jež tu vznikl před více než deseti tisíci lety, v době ledové.

Destilace finské vodky

Destilace Finlandia vodky je nazývána „State Of The Art“ (patentovaná kontinuální destilace). Destilování alkoholu probíhá přes sedm různých, až 25 metrů vysokých destilačních kolon, dodávající Finlandii jemnost a vytříbenost. Díky patentu State Of The Art nemusí být Finlandia filtrována přes dřevěné uhlí, které odstraňuje nepříjemné vůně a pachutě z destilačních zařízení. To však u Finlandie není potřeba, jelikož se vyrábí opravdu umělecky a nedochází u ní k žádnému znehodnocení.

Finlandia Fusion
Fusion jsou ochucené vodky, které destilerie Finlandia vyrábí od roku 1994. Jako první byla uvedena finská vodka Finlandia s příchutí brusinek, postupem času se na trh dostala mangová, limetková, grepfruitová Fusion Finlandia a pro americký trh Wildberry (divoké, lesní plody). Mezi poslední produkty se řadí Finlandia mandarinková a z černého rybízu.

Zajímavosti o vodce Finlandia

  • Existuje limitovaná edice vodky Finlandia 21 – Milenium, nazývající se ultra premium vodka světa.
  • Finlandia pořádá Vodka Cup – nejlepší barmani světa se sjíždí, aby ukázali své dovednosti v přípravě nových či starých, oblíbených koktejlů.
  • Oslava půlnočního slunce – jedná se o 24 hodinovou party, probíhající pod otevřeným nebem, v záři půlnočního slunce.
  • Finlandia vodka byla v březnu, roku 2010, označena newyorskou prestižní soutěží, za nejlepší vodku světa.

Podobné příspěvky