Jak se pije Metaxa

Řecké slunce v lahvi, to je Metaxa. Jemná a chuťově výrazná brandy, která vám připraví neopakovatelný zážitek.

Co je Metaxa

Metaxa je speciální brandy, která se vyrábí v Řecku. Na krásném ostrově Samos se na stupňovitých svazích do daleka rozkládají vinice, ze kterých se vyrábí tento nápoj. Vinice tvoří muškátové druhy vín, jež se nechávají po sklizni kvasit. Následně se z nich vydestiluje pálenka, která je smíchána s muškátovými víny a zraje v sudech. Nakonec je do Metaxy přidána ještě směs bylin pocházejících ze Středomoří. Do směsi bylinek jsou také přidány růžové okvětní lístky, které na ostrově Samos kvetou. To vytváří společně nezaměnitelný nápoj, který je tak trochu kategoricky nezařaditelný, ale většinou se propaguje jako brandy.

Metaxa zraje v sudech několik let. Stáří nápoje je označeno počtem hvězdiček na lahvi. Metaxa má 3, 5 a 7 hvězdiček. Čím více hvězdiček, tím je vyzrálejší a plnější chuti. Nápoj má jantarovou barvu a chutná po ovoci a bylinkách.

Slunce v každé lahvi Metaxy

Jak se Metaxa pije

Metaxa se pije převážně vychlazená a čistá nebo s ledem. Můžete ji smíchat také se sodou nebo minerálkou či vodou. Měla by být podávána ve sklenicích tulipánového tvaru nebo ve sklenici na drinky. K Metaxe si přičichněte a vnímejte vůni nápoje, poté se napijte a poválejte na jazyku. Nakonec nápoj spolkněte, nikdy nepijte celý obsah sklenice najednou, ale vychutnávejte si jej.

K Metaxe a obzvláště létu patří koktejly. Skvělý je koktejl s ledem a sodou, doplněný limetkou, mátou či citronem. Metaxa chutná rovněž výborně s pomerančovým či jiným ovocným džusem. Ty se podávají ve vysoké sklenici s brčkem a dozdobené pomerančem. Metaxu můžete smíchat i s tonikem nebo ochucenými sirupy. Skvěle ji doplňuje rovněž zázvorová limonáda. Koktejly by měly být vždy chlazené.

K Metaxe se na přikusování hodí čerstvé ovoce, mango, pomeranče, ananas nebo také řecké tradiční speciality a sýry. Nápoje s Metaxou jsou velmi osvěžující.

Destilera.cz
Logo
Enable registration in settings - general