Jak se pije Metaxa

Řecké slunce v lahvi, to je Metaxa. Jemná a chuťově výrazná brandy, která vám připraví neopakovatelný zážitek.

Co je Metaxa

Metaxa je speciální brandy, která se vyrábí v Řecku. Na krásném ostrově Samos se na stupňovitých svazích do daleka rozkládají vinice, ze kterých se vyrábí tento nápoj. Vinice tvoří muškátové druhy vín, jež se nechávají po sklizni kvasit. Následně se z nich vydestiluje pálenka, která je smíchána s muškátovými víny a zraje v sudech. Nakonec je do Metaxy přidána ještě směs bylin pocházejících ze Středomoří. Do směsi bylinek jsou také přidány růžové okvětní lístky, které na ostrově Samos kvetou. To vytváří společně nezaměnitelný nápoj, který je tak trochu kategoricky nezařaditelný, ale většinou se propaguje jako brandy.

Metaxa 1

Metaxa zraje v sudech několik let. Stáří nápoje je označeno počtem hvězdiček na lahvi. Metaxa má 3, 5 a 7 hvězdiček. Čím více hvězdiček, tím je vyzrálejší a plnější chuti. Nápoj má jantarovou barvu a chutná po ovoci a bylinkách.

Jak se Metaxa pije

Metaxa se pije převážně vychlazená a čistá nebo s ledem. Můžete ji smíchat také se sodou nebo minerálkou či vodou. Měla by být podávána ve sklenicích tulipánového tvaru nebo ve sklenici na drinky. K Metaxe si přičichněte a vnímejte vůni nápoje, poté se napijte a poválejte na jazyku. Nakonec nápoj spolkněte, nikdy nepijte celý obsah sklenice najednou, ale vychutnávejte si jej.

K Metaxe a obzvláště létu patří koktejly. Skvělý je koktejl s ledem a sodou, doplněný limetkou, mátou či citronem. Metaxa chutná rovněž výborně s pomerančovým či jiným ovocným džusem. Ty se podávají ve vysoké sklenici s brčkem a dozdobené pomerančem. Metaxu můžete smíchat i s tonikem nebo ochucenými sirupy. Skvěle ji doplňuje rovněž zázvorová limonáda. Koktejly by měly být vždy chlazené.

K Metaxe se na přikusování hodí čerstvé ovoce, mango, pomeranče, ananas nebo také řecké tradiční speciality a sýry. Nápoje s Metaxou jsou velmi osvěžující.

Výběrová Metaxa má základ alkoholu, který zraje již 80 let

Metaxa aen cask no. 2 despina je výběrová Metaxa, která byla vytvořena na oslavu 120 narozenin firmy, která Metaxu vyrábí. Z prvního sudu, který likérka vytvořila, bylo naplněno 1888 lahví, které jsou ručně zlaceny. Sud číslo jedna je učiněná legenda. Je v něm 80 let stará Metaxa, která je namíchaná z těch nejlepších a nejpovedenějších brandy, jež byly během let vytvořeny. Každý rok je vybírá Blend master a přidává do sudu.

Charakteristika legendární Metaxy

Výběrová Metaxa má 45,3% alkoholu. Má výraznou chuť vonící po květinách, sušeném ovoci, tabáku, citrusech, dubu a vanilce. Barva destilátu je karamelová se zlatými odlesky. Vyznačuje se intenzivním buketem s výraznou chutí, kterou nikdy nezapomenete.

Měli byste si ji vychutnat samotnou v typické sklenici na brandy, tulipánového tvaru. V té vynikne veškerá chuť a vůně této jedinečné pálenky. Její pití je opravdový zážitek. Můžete si k ní přidat led nebo sodu, avšak nejlépe chutná samotná.

Jak se luxusní Metaxa Despina pije

Metaxa by se měla podávat v pokojové teplotě. Sklenici si nechte chvíli zahřát v ruce, tak, aby se uvolnily veškeré vůně a mohli jste si je plně vychutnat. Po přičichnutí se napijte a nápoj poválejte po jazyku, aby se naplno rozvinul buket. Metaxa je destilát míchaný s bylinkami a muškátovým vínem, pije se tedy podobně jako kvalitní víno.

Metaxa Despina 2

Číslo 1888, což je počet lahví, které byly ze sudu číslo 1 staženy, označuje rok 1888, kdy byl jantarový destilát poprvé vytvořen řeckým lihovarníkem Spyrosem Metaxou. Tento nápoj má obvykle 5, 7 a 12 hvězdiček, které označují dobu stárnutí v dubových sudech. Existuje také několik limitovaných edic, z nichž Metaxa aen cask no. 2 despina je jedna z nejluxusnějších.

Podobné příspěvky