Jak vybrat zrnkovou kávu

Jste milovníky kávy nebo kávoví začátečníci? Chtěli byste si vybrat kvalitní zrnkovou kávu, užít si její vůní při domácím mletí a nekupovat už dopředu namletou? Poradíme vám s výběrem skvělé a chutné zrnkové kávy, tak abyste si vychutnali její jedinečnost nejen vy, ale také vaši hosté.

Na výsledné chuti kávy má vliv nejen její druh, ale také místo, kde roste, jaká je v oblasti kvalita půdy a způsob jejího zpracování. Pražením získává káva nejen chuť, ale také barvu. Způsoby pražení jsou různé a to jak moc je zrno upraženo poznáte podle jeho světle hnědé až téměř černé barvy.

Robusta nebo Arabica

Základní členění kávy je na dva druhy robusta a arabica. Robusta je káva plnější a výrazně kyselejší chuti. Je vhodná pro ty, kteří mají raději syté a masivnější tóny s nádechem ovoce. Naproti tomu arabica je jemnější, sladší a méně kyselá. Ucítíte v ní tóny oříšků a čokolády a mají ji raději lidé, kteří preferují méně výrazné chutě.

nasypte nejlepší zrnkovou kávu do kávovaru

Robusta obsahuje více kofeinu než arabica. Oba tyto druhy kávy bývají prodávány nejen samostatně, ale osvědčily se také ve směsích.

Regiony pěstování kávy

Další členění káv je podle regionů. Největšími producenty kávy jsou země Jižní Ameriky, převážně Brazílie a Kolumbie. Brazílie produkuje arabicu sušenou převážně na slunci, která se hodí k běžnému pití. Kolumbijská káva je velmi kvalitní a aromatická.

Ze zemí Jižní Asie pocházejí kávy silně pražené s výraznou chutí koření. Africké kávy jsou svěží, lehké a doplňuje je silná ovocná chuť.

Jak vybrat tu pravou kávu

Existují i speciální kávy, jako cibetková, která se sbírá jako součást výměšků cibetek. Ta je považována za nejlepší kávu na světě a je velmi drahá. Pokud nepotřebujete někoho oslnit a jen si vychutnat svůj šálek vyberte si kávu podle toho, zda máte raději jemnější chutě arabiky nebo silnější a tmavší nálevy robusty.

Z káv arabica jsou nejvíce doporučovány kávy Kolumbijské a z druhu robusta kávy Vietnamské. Ovšem velmi záleží na chuti, to co chutná jednomu člověku, nemusí chutnat druhému, proto je dobré vyzkoušet různé druhy káv.

Podobné příspěvky