Jak se dostat s kocoviny

Užili jste si party, kde tekl alkohol proudem, bavili jste se s přáteli a vesele se opíjeli. Ranní probuzení jsou však velmi krušná, nastává bolest hlavy, zvracení a další typické symptomy kocoviny. Poradíme vám co dělat, abyste si tím nemuseli procházet po každém večírku.

Co je kocovina

Kocovina je stav, který přichází po konzumaci alkoholu, způsobený toxickými látkami a silnou dehydratací organismu. Alkohol z těla vyplavuje velké množství vitaminů a minerálů.

Nastává ve chvíli, kdy omamné účinky alkoholu pominou a projevuje se bolestí hlavy, zvracením, závratěmi, suchostí v ústech, pocitem žízně, kterému se lidově říká „sušák“ a únavou.

Jak pít alkohol bez obav z kocoviny

  1. Základním pravidlem pití je dobře se před konzumací alkoholu najíst, nejlépe hodně tučným jídlem. V zemích východní Evropy je zvykem při pití alkoholu zajídat každou sklenici slaninou a kyselou okurkou. Má to své opodstatnění, mastné jídlo totiž zpomalí vstřebávání alkoholu do krve. Pít na lačno je to nejhorší, co můžete udělat, opijete se tak velmi rychle z malého množství alkoholu.
  2. Nepijte na slunci. Dávejte pozor v letních měsících na velké teploty, které zrychlují průtok krve v těle a tak se alkohol vstřebá rychleji.
  3. Snažte se různé druhy alkoholu nemíchat a už vůbec ne je kombinovat s nápoji obsahující větší množství cukru, ten zhoršuje kocovinu.
  4. Nekuřte. Při pití se zvyšuje i množství vykouřených cigaret a ty spolu s alkoholem zvyšují toxikaci organismu.

Tipy jak se kocoviny zbavit

  1. Dodejte tělu chybějící tekutiny a vitamíny, hodně pijte, nejlépe nápoje obsahující vitamin C, jako pomerančový džus nebo vodu s citronem.
  2. Ráno na snídani a po celý den si dejte tučná jídla, která stabilizují váš žaludek od překyselení. Párky v rohlíku, hamburgery, vajíčka nebo hustý vývar vám pomohou lépe zvládnout následky kocoviny.
  3. Můžete zkusit rčení „Čím ses zkazil, tím se sprav.“ a dát si malé množství alkoholu. Je to drastická léčba, ale funguje.
  4. Někteří lidé užívají i léky na bolest, jako aspirin nebo ibuprofen, ty by však neměly přijít do prázdného žaludku.
  5. Když se pořádně najíte, napijete a vezme si léky, běžte spát, váš organismus je vyčerpaný a potřebuje si odpočinout.

Podobné příspěvky