Jak se pije whisky

Pití whisky se obzvláště v zemích jejího původu ve Skotsku a Irsku stalo kultovním rituálem. Její medově karamelové tóny, ovocné, kouřové a dřevěné příchutě si vychutnávají místní ve stylově zařízených pubech s dobovou tématikou.

Jakou si vybrat

Pravá skotská a irská whisky se vyrábí jedině z ječmene a čisté vody z horských řek. Nazývá se single malt a pochází vždy z jedné jediné palírny, kde zraje v sudech po whisky, cherry nebo bourbonu, které jí dodávají její originální chuť.

Blended je whisky, která je namíchána z několika druhů různých whisky. Snoubení různých chutí z ní dělá zajímavý produkt. Jak single malt, tak blended whisky jsou všude ve světě velmi oblíbené.

V USA i Kanadě se také whisky vyrábí. Do té se přidává kromě ječmene další různé druhy obilí a kukuřice. Každá whisky je jedinečná, už díky vodě, která je z různých oblastí se specifickým charakterem. Také obilí z různých odrůd a míst, kde roste, má rozdílné chutě.

Nejsnobštější je pít single malt whisky, ale tak se ochudíte o další bohaté zážitky při zkoušení blended whisky.

Jak si whisky nejlépe vychutnat

Všechny příchutě a tóny whisky si nejlépe vychutnáte ve sklenici samotnou nebo s ledem a sodou, perlivou vodou nebo minerálkou. Nejvhodnější sklenice na whisky je sklenice ve tvaru tulipánu bez nožky, kdy můžete nápojem kroužit a tak si vychutnat perfektně jeho vůni. Tím, že sklenici držíte v ruce, jej zahříváte teplotou svého těla a uvolňujete tak aromata. Nejprve byste měli zakroužit nápojem ve sklenici a nasát vůni a teprve potom se zlehka napít, poválet nápoj na jazyku a sledovat jaké se v ní rozvíjejí chutě. Nalijte si jen asi 30 ml, sklenici neplňte po vrch, abyste s ní mohli kroužit.

Co nedělat

Whisky byste si měli vychutnat. Vstřebat její chuť i vůni před tím, než se napijete. Určitě ji nikdy nepijte naráz jako panák, pokud se zrovna nechcete cítit jako drsný kovboj.

Také kvalitní mnoho let odleželou whisky rozhodně nemíchejte jako koktejl, spíše mladší ročníky. Tím byste se o mnohé z její chuti a vůně připravili.

Podobné příspěvky