Jak se pije absinth

Absinth je alkoholický nápoj, který získal světovou proslulost převážně v 19. století, kdy jej konzumovaly slavné osobnosti, umělci, malíři, básníci a spisovatelé.

Ve francouzských tavernách jej pili malíři Manet, Picasso, básníci Rimbauld a Verlain nebo spisovatel Oskar Wilde. Absinth stál za zrodem významných uměleckých děl. Jeho pití bylo zobrazeno na několika slavných obrazech jako Piják absinthu se sedící zelenou ženou na stole pijáka a L’Absinthe, kde jsou zobrazeni lidé u stolu se sklenicemi tohoto nápoje.

Kouzelný pelyněk

Absinthu se díky jeho zelené barvě a údajným halucinacím, které způsobovala vysoká koncentrace pelyňku v nápoji, přezdívalo „Zelená víla“.  Byl nejen zdrojem inspirace, ale jeho častému popíjení byl přisuzován i vznik psychických stavů, které malíře Vincenta Van Gogha přinutily, aby si sám uřízl ucho. Dnes se však halucinogenní rostlina pelyněk přidává do absinthu jen v omezené míře.

jak pít absinth

Jak se správně pije absinth

Absinth má velmi vysoký obsah alkoholu, až 80%, proto není vhodný k přímé konzumaci. Nejčastěji se pije, tak jak jej připravovali francouzští pijáci v 19. století. Na sklenici s vodou se vloží speciální plochá lžička se zdobně vytvarovanými otvory. Na tu se umístí kostka cukru a přes ni se lije absinth. Ve sklenici tak vznikne nápoj mléčně světle zelené barvy, který můžete konzumovat. Tento způsob přípravy má svůj rituální význam a v posledních letech získává na oblibě v uzavřených společnostech absinthových klubů. Ale můžete si jej takto vychutnat i doma s přáteli.

Další variantou tohoto způsobu popíjení je kostku cukru nasáklou destilátem zapálit a vhodit do nápoje, následně zalít vodou. Působí to efektně, avšak má to špatný vliv na výslednou chuť nápoje.

Co nedělat při pití absintu

Většina běžných barů a restaurací nemá ve výbavě speciální lžičku na pití absinthu, proto vám jej nalijí jen tak do sklenice nebo do koktejlu. Díky vysokému obsahu alkoholu je lepší si objednat raději koktejl, než pít absinth samotný. Byli byste rychle opilí a vaše hrdlo spálené silným alkoholem by vám nepoděkovalo.

Podobné příspěvky